Italien 2020: Sanremo-artister avslöjar ESC-intresse på förhand
2019-10-26 (lördag) Sedan tidigare är det bekräftat att TV-bolaget RAI både tänker arrangera Sanremofestivalen 2020 samt låta Italien delta i Eurovision Song Contest 2020, men informationen om hur deras nya ESC-bidrag ska utses har så här långt lyst med sin frånvaro.
Nu har dock RAI avslöjat, i och med att Sanremo 2020-reglerna släppts (se rai.it), att festivalen återigen kommer att användas som Italiens ESC-uttagning men att de deltagande artisterna måste ge besked innan live-showerna om de vill representera Italien i ESC.
Detta betyder att om vinnaren av Sanremo 2020 inte på förhand gjort sin ESC-bekräftelse så får RAI själva utse vem de skickar till Rotterdam 2020. (Källa: wiwibloggs.com)
Senaste Sanremo-vinnare att tacka nej till ESC:
“Un giorno mi dirai“, Stadio (vann Sanremo 2016)
Schlagerpinglan: Det här var ju trevliga nyheter, tycker i alla fall jag som gärna vill veta redan på förhand om Sanremo-vinnaren kommer att skickas till ESC eller inte. Nu förutsätter jag ju att RAI går ut med informationen om vilka artister det är som är intresserade av ett ESC-äventyr innan tävlingen, vilket kanske är för mycket begärt. Nåja, det lär visa sig.
Vad gäller exemplet ovan, när Stadio tackade nej till ESC, så var det tvåan Francesca Michielin som i stället fick tävla med “No Degree Of Separation” 2016, viket gav en 16:e-plats. Då detta, eller egentligen “Nessun grado di separazione“, var min Sanremo-favorit det året så ser jag det som en påminnelse om att det inte är helt fel att vissa artister saknar ESC-ambitioner.
Mer om Italiens förberedelser inför ESC 2020 hittar ni här: “Italien i ESC 2020“.
Lämna en kommentar